Pielgrzymka maturzystów

W sobotę 12 października 2019r., młodzież klasy IV wraz z Ks. Kamilem i opiekunami, brała udział w pielgrzymce maturzystów archidiecezji lubelskiej do Częstochowy. O godzinie 11:00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa na Wałach Jasnej Góry. Po jej zakończeniu grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie, pod pomnikiem św. Jana Pawła II, w przeddzień XIX Dnia Papieskiego. Później był czas wolny, aż do Mszy świętej o 15:30, podczas której młodzież zawierzyła Bogu za wstawiennictwem Maryi, czas przygotowań  do matury i egzamin dojrzałości. Po uczcie duchowej i cielesnej, wszyscy szczęśliwie wrócili do domu.

Dzień Edukacji Narodowej

W piątek, 11 października, w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym dniu świętowała cała społeczność szkolna. Pan Dyrektor złożył podziękowania za trud i pracę wszystkim pracownikom szkoły. Do życzeń dołączyli się także uczniowie, którzy przygotowali z tej okazji  akademię, składającą się z kilku zabawnych scenek z życia szkoły. Te scenki pozwoliły zrozumieć jak trudna jest praca nauczyciela oraz że nie ma uczniów idealnych. Ten dzień upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze: były kwiaty, czekoladki i mnóstwo życzeń oraz radości…

Galeria zdjęć

„Ty też możesz zostać dawcą!”

„Ty też możesz zostać dawcą!” to nazwa wojewódzkiego programu edukacyjnego realizowanego w Hufcu Pracy 3-16 w Kraśniku w porozumieniu
z dyrekcją Branżowej Szkoły I Stopnia w Kraśniku przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Lublinie Filia w Kraśniku. Program realizowany jest cyklicznie z uczniami, a jego głównym celem jest edukacja młodzieży w zakresie dobrowolnego dawstwa krwi oraz krwiotwórczych komórek macierzystych. Continue reading

Karolina

Od kilku miesięcy nasza wolontariuszka Karolina – uczennica klasy IV Technikum pracuje w Domu Pomocy Społecznej w Popkowicach. Doskonali tam swoje umiejętności fryzjerskie a zarazem sprawia radość innym.

Wyjście do kina na film „Piłsudski”

Goszczący na ekranach kin obraz doczekał się już wielu recenzji w prasie i telewizji, wartość tego dzieła postawiliśmy więc sprawdzić osobiście. 4 października  spędziliśmy w kinie. Obejrzeliśmy film „Piłsudski” – poświęcony postaci Józefa Piłsudskiego i jego walce o odzyskanie niepodległej Polski w latach 1901–1914.

Projekt „ZDZ – szkoły nowych możliwości”

W dniach 2-3.10.2019 r. odbyła się dwudniowa wycieczka w Góry Świętokrzyskie zorganizowana w ramach projektu „ZDZ – szkoły nowych możliwości” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszy Społecznego. W wycieczce wzięło udział 32 uczniów II, III i IV klas Technikum ZDZ Kraśnik. Całkowity koszt wyjazdu obejmujący: przejazd, ubezpieczenie, wyżywienie, bilety wstępu i nocleg był finansowany ze środków unijnych. Podczas wyjazdu uczestnicy zwiedzili Jaskinie Raj i Zamek Królewski w Chęcinach oraz okolice: Świętokrzyski Park Narodowy, Świętego Krzyża, Klasztoru Benedyktynów i kościoła w Świętej Katarzynie, Gołoborza, Muzeum. Należy dodać, że wycieczka była również okazją do integracji klas Technikum.

Konferencja dotycząca profilaktyki raka szyjki macicy pt.: „Młoda i zdrowa”

27 września w Zespole Szkół nr 1 odbyła się konferencja dotycząca profilaktyki raka szyjki macicy pt.: „Młoda i zdrowa”, w której uczestniczyły uczennice klas III wraz z wychowawcą -p. Magdaleną Kudła. Na spotkaniu pani Ida Karpińska – założycielka organizacji „Kwiat kobiecości” opowiedziała o  swojej trudnej walce z rakiem, a położna wytłumaczyła jak często i gdzie młode kobiety powinny się badać.    Kolejnym punktem spotkania była projekcja filmów: o historii kobiet, które doświadczyły choroby oraz o samym sprawcy choroby – wirusie HPV. Na koniec, niektóre uczestniczki otrzymały upominki.

Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole

Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. W naszej szkole obchodzimy go po raz czwarty. Na ten dzień młodzież  własnoręcznie wykonała  plakaty o znanych osobach w języku angielskim i rosyjskim a nauczycielki języków obcych – p. Magdalena Kudła i p. Aleksandra Baran przygotowały wystawę starych ksiąg, słowników i płyt na korytarzu szkolnym. Lekcje również były nietypowe.

VIII edycja Narodowego Czytania

19 września, w Szkołach ZDZ odbyła się VIII edycja Narodowego Czytania. Organizatorem przedsięwzięcia była biblioteka szkolna we współpracy z wychowawcami poszczególnych klas. Do przeczytania fragmentów nowel: „Katarynki” Bolesława Prusa, „Dymu” Marii Konopnickiej, „Dobrej pani” Elizy Orzeszkowej, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, „Orki” Władysława  Stanisława Reymonta,” Sawy” Henryka Rzewuskiego oraz „Rozdziobią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego, zaproszeni zostali uczniowie, nauczyciele i panie z Ochotniczego Hufca Pracy, pani Agnieszka i Paulina.

Continue reading