NIGDY WIĘCEJ WOJNY – 80 LAT TEMU BYŁY TAKIE WRZEŚNIOWE DNI….”

 

80 lat temu wybuchła druga wojna światowa– największy kataklizm, jaki zgotowali sobie ludzie. Polska napadnięta z dwóch stron i zdradzona przez sojuszników, stanęła do beznadziejnej walki przeciwko barbarzyństwu. Każdy z naszych przodków odczuł tę traumę we własny sposób. Te wspomnienia do dzisiaj są żywe. Młodzi ludzie powinni zadbać o to, by pamięć o tamtych dniach przetrwała, aby nigdy już taki koszmar się nie powtórzył.

Niemcy hitlerowskie zaatakowały Polskę 1 września 1939 roku. Salwy z pancernika Schleswig-Holstein na polską składnicę wojskową na Westerplatte rozpoczęły II wojnę światową. 182 żołnierzy pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego i Franciszka Dąbrowskiego bohatersko broniło się przez siedem dni.

Niemcy dotarli pod Warszawę i już od 22 września miasto walczyło w pełnym okrążeniu. Ludność cywilna wspomagała żołnierzy, wznosiła barykady i gasiła pożary. W nocy z 9 na 10 września rozpoczęła się największa bitwa kampanii wrześniowej- bitwa nad Bzurą.

Ale to 17 września atak wojsk radzieckich zadał ostateczny cios polskiej obronie.

Rozbiór ziem Polskich dokonany przez Niemcy i Związek Radziecki przyniósł Polakom nie tylko utratę niepodległości, ale i wyjątkowo krwawą okupację z masowymi represjami, egzekucjami i wywózkami oraz próbą likwidacji wszelkich śladów państwowości i kultury polskiej.

Nastąpiła długa, ponura noc okupacyjna. Najeźdźcy prowadzili politykę dyskryminacji i eksterminacji ludności, a zwłaszcza elit społecznych i politycznych. Podstępnie aresztowali profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczej w Krakowie. Wieku z nich zginęło w obozach koncentracyjnych. Okupanci stosowali różne środki terroru – łapanki, uliczne egzekucje, masowe wywózki w głąb Rzeszy i do obozów koncentracyjnych.

Pamiętamy o ofiarach II wojny światowej, ludobójstwie narodu, żołnierzach z Katynia, zamęczonych i zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych na terenie Polski  Oświęcimiu, Majdanku.